Aktualnoci

Razem na rzecz sprawiedliwej przyszłości

Razem na rzecz sprawiedliwej przyszłości

Data publikacji: 06/03/2013, 16:38:17

Gdańskie forum równości i demokracji zakończone. Spotkanie współorganizowane przez Towarzystwo Edukacyjne "Wiedza Powszechna" w ramach działań Polskiej sieci Fundacji Anny Lindh zajęło korytarze Nadbałtyckiego Centrum Kultury  w pierwszych dwóch dniach marca 2013. I - jak twierdzą organizatorzy - okazało się sukcesem.

Forum "Razem na rzecz sprawiedliwej przyszłości" miało za zadanie przedstawić dobre praktyki współpracy z innymi kulturami, wypracowac nowe sposoby mówienia, przedstawiania i pokazywania inności, m.in. takich jak różnice wiekowe, seksualność, religia czy kultura. A przede wszystkim miało podjąć próbę zwalczenia stereotypów i otworzyć tak uczestników, jak i otoczenie medialne na dialog społeczny. Nie zabrakło również takich tematów,  jak aktualne przemiany społeczne w krajach Afryki Północnej i nowe możliwości w dziedzinie współpracy na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego polskich i arabskich organizacji społecznych i kulturalnych.

W formule spotkania jako priorytet przyjęto interaktywność, dającą szansę wszystkim zainteresowanym na aktywny udział. W trakcie forum można było uczestniczyć w debatach, warsztatach i w tworzeniu planów polskiej pomocy rozwojowej (wnioski przekazane organizatorom kwietniowego Forum ALF w Marsylii). Prawdopodobnie to spowodowało, że mimo pospiesznej organizacji zainteresowanych nie brakowało.

Jedną z odsłon Forum był warsztat Magdaleny Honkisz, reprezentantki Towarzystwa, traktujący o zagadnieniu praw dziecka i świadomości nieletnich swojego prawnego statusu. Dziecko świadome swoich praw rozumie, że inni także mają prawa, co wpływa na postawę wobec innych ludzi, uczy szacunku i godnego traktowania. Uczenie zasad komunikacji w grupie, rozwiązywania konfliktów bez stosowania przemocy oraz szacunku i tolerancji dla innych ludzi, a także kształtowanie poczucia własnej godności pomogą dzieciom zrozumieć ideę i wagę praw człowieka i temu służy nasz warsztat - pisze autorka na stronie Forum. Zdjęcia z tego spotkania dostępne są w galerii TEWP pod adresem: http://tewp.org.pl/galeria.

W szkole nie poruszamy takich tematów - mówi Maciek, uczeń jednego z gdańskich gimnazjów, pytany o swoją ocenę warsztatów. - A moim zdaniem one są bardzo potrzebne, pozwalają nam otworzyć się na świat, lepiej go rozumieć. Podobnie myśli Paulina, wolontariuszka w sektorze organizacji pozarządowych. Takie warsztaty czy debaty stanowią świetne wprowadzenie do niektórych zagadnień, o których generalnie mało wiemy, jak gender studies. Dodaje: to spotkanie wyręcza też w niewielkim stopniu polskie media, które o aktualnej sytuacji na Bliskim Wschodzie czy w Północnej Afryce nie mówią prawie nic. Może Forum zwróci ich uwagę choć na chwilę.

Więcej informacji o Fundacji Anny Lindh, jej polskiej sieci  i o samym Forum mozna znaleźć na stronach: http://www.justfuture.pl/pl/, http://www.euromedalex.org/ i http://www.alfpolska.org/. KK

 

 

powrt do listy