Aktualnoci

Bliżej siebie – wymiana młodzieży z Karelii i Polski

Bliżej siebie – wymiana młodzieży z Karelii i Polski

Data publikacji: 02/07/2013, 12:30:39

Projekt mający na celu zbliżenie do siebie dwóch kultur, karelskiej i kaszubskiej, dobiegł końca. Dzieci ze Stężycy i Karelii od 20 czerwca do 1 lipca przebywały na terenie Wyspy Sobieszewskiej, gdzie brały udział w warsztatach i różnorakich zabawach. „Bliżej Siebie” współfinansowane było przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Na dwa tygodnie jeden z ośrodków wypoczynkowych w Sobieszewie stał  się centrum niezwykłej podróży po Karelii i Kaszubach. W pokoju, który zazwyczaj służy do gry w tenisa stołowego, młodzież z dwóch krain oprowadzała siebie nawzajem po zwyczajach, tradycji i wartych zwiedzenia miejscach swojego regionu za pomocą obrazów, gestów i słów. Grupa polska – nie licząc opiekunów – składała się z 12 osób, a rosyjska 22. Oprócz polskiego i rosyjskiego, posługiwano się dodatkowo dwoma językami – kaszubskim i karelskim.

„Bliżej siebie” było nie tylko dobrą zabawą dla uczestników, ale także i ciężką pracą. Pomiędzy przerwami na posiłki i wypoczynek Karelowie i ich rówieśniczki z Polski ćwiczyli do występu na festynie w Stężycy (skąd pochodziły Polki), który odbył się 23 czerwca. Program obejmował pokaz umiejętności trzech pianistek z grupy karelskiej oraz dwie wspólnie zaśpiewane piosenki – najpierw rosyjską, a następnie polską.

Młodzież wzięła także udział w ciekawych warsztatach. Dowiedziała się między innymi, jak powstaje dziennikarska informacja i w jaki sposób wykonać dobry fotoreportaż. Sylwester Gałuszka, prezes Fundacji Kolonia Artystów, pomógł uczestnikom projektu wykonać animacje złożone wyłącznie ze zdjęć. W wieczór pożegnalny grupy polskiej, tj. 26 czerwca, Andrzej Starc, nazywany Bardem Gdańska, zaśpiewał razem z Karelianami i Kaszubami piosenki autorskie i szanty.

Program wymiany obejmował również wycieczki. Biorący udział w projekcie zwiedzili m.in. Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, ekspozycje Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, gdańskie Stare Miasto i Westerplatte. W ich trakcie młodzież mogła zapoznać się bliżej z polską historią, szczególnie z okresu II wojny światowej.

Takie inicjatywy jak „Bliżej siebie” pozwalają rozwijać w ludziach świadomość, że pomimo dzielącej ich odległości tak naprawdę sa tacy sami. – Nigdy nie sądziłam, iż w tak krótkim czasie zdołam nawiązać więź tak głęboką, w dodatku z kompletnie mi nie znanymi osobami – mówi Weronika, jedna z uczestniczek projektu – moment rozstania wywołał łzy na mojej twarzy, wszyscy na zawsze pozostaną w moim sercu. Na chwilę obecną żyję nadzieją na kolejne spotkanie. Jej koleżanka, Agata, dodaje: – Bardzo podobały mi się warsztaty, dzięki nim zapoznałam się z językami rosyjskim i karelskim. W Sobieszewie spotkałam fantastycznych ludzi, który są tak samo szaleni jak ja, będę za nimi tęsknić. / KM.

Galeria zdjęć z projektu: http://tewp.org.pl/projekty/blizej-siebie,25/galeria

powrt do listy