O projekcie

"Lato nad polskim Bałtykiem". Zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych z Kancelarii Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą.
Celem zadania było zapewnienie wakacyjnego wypoczynku połączonego z nauką języka polskiego i pogłębieniem wiedzy z historii Polski dzieciom polskiego pochodzenia uczącym się w szkole polskiej przy Towarzystwie Kultury Polskiej im. Tadeusza Kościuszki w Łucku w obwodzie wołyńskim. W szkole uczy się ponad 200 uczniów.
W zadaniu uczestniczyły 2 grupy dzieci z których każda liczyła 20 osób (łącznie 40 osób)
Zostały zorganizowane dwuch ośmiodniowe pobyty wypoczynkowo-edukacyjne dla 2 grup 20-osobowych (łącznie 40 osób). Przeprowadzono w każdej grupie 15 godzin zajęć z języka polskiego i 5 godzin zajęć z historii. Oba pobyty odbyły się w sierpniu – I grupa w okresie 5-12.08.2024 r., a druga grupa w dniach 14-21.08.2024 r. Rekrutację uczestniczek i uczestników przeprowadziła organizacja partnerska w Łucku.
Do przejścia granicznego uczestnicy/czki dotarli/ły własnym transportem (w drodze powrotnej zostało to tak samo zorganizowane). Od przejścia granicznego do miejsca zakwaterowania, jak również w drodze powrotnej z miejsca zakwaterowania do przejścia granicznego był zapewniony polski transport autokarowy. Transport autokarowy był wykorzystywany także w czasie pobytu podczas wycieczek edukacyjnych. Uczestnicy/czki zostali/ły zakwaterowani/e w pokojach dwuosobowych w domkach z łazienkami w ośrodkach „Razem nad morzem” w Gdyni i „Słoneczne Wzgórze” w Stężycy (każda z grup przebywała w obu ośrodkach w miarę wolnych miejsc). Podczas pobytu była zapewniona opieka lekarska i w razie potrzeby psychologiczna, z żadnej z nich nie było potrzeby korzystać. Dzieci otrzymywały pełne wyżywienie (3 posiłki, suchy prowiant na wycieczki). Opiekę sprawowały w każdej grupie 2 osoby z organizacji partnerskiej (z uwagi na długą podróż) i 2 osoby ze strony naszej organizacji (doświadczone i posiadające odpowiednie uprawnienia opiekunki). W trakcie pobytu uczestnicy/czki uczestniczyli/ły w 15 godzinach zajęć z języka polskiego i 5 godzin zajęć z historii. Uczestnicy otrzymali podręczniki do języka polskiego i zestaw materiałów szkoleniowych (teczka, notatnik, długopis). Każda z grup odbyła 3 całodniowe wycieczki obejmujące zwiedzanie muzeów oraz obiektów historycznych z przewodnikiem (m.in. Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie na Kaszubach, Oddział Muzeum Archeologicznego Muzeum Błękitny Baranek w Gdańsku, Muzeum Zamkowe w Malborku), dzieci zwiedziły Gdańsk, Sopot i Gdynię oraz Kaszuby. Pogoda dopisywała podczas obu turnusów, więc czas wolny wypełniały zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu, pobyty na plaży, wycieczki piesze i komunikacją miejską po okolicy (uczestnicy otrzymali bilety na komunikację miejską w Trójmieście). Wieczory wypełniały gry i zabawy, oglądanie polskich filmów oraz spotkania integracyjne z rówieśnikami z Polski.
Każdy pobyt kończył się zorganizowaniem ogniska, podczas którego zostały wręczone drobne upominki i dyplomy uczestnictwa. Uczestniczki i uczestnicy wypełniali też ankiety ewaluacyjne – ich wyniki wskazują, że pobyty obu grup były bardzo udane i ciekawe dla dzieci biorących w nich udział oraz wzbogaciły znajomość języka polskiego i wiedzę o historii Polski.
Realizacja projektu przyniosła następujące rezultaty:
- wypoczynek, poprawa kondycji fizycznej i psychicznej dzieci (40 osób)
- pogłębienie znajomości języka polskiego przez uczestników (40 osób)
- uzyskanie przez uczestników nowej wiedzy z zakresu historii Polski, w szczególności Gdańska i Pomorza, (40 osób)
Podczas pobytu zostały dla każdej grupy zrealizowane 3 wycieczki (łącznie 6 wycieczek)
Odbyło się 15 godzin nauki języka polskiego dla każdej z 2 grup (łącznie 30 godzin)
Odbyło się 5 godzin nauki historii dla każdej z 2 grup (łącznie 10 godzin)