O projekcie

Nikomu nie żal starych kobiet

 

„Grant realizowany ze Å›rodków Unii Europejskiej w ramach projektu SPLOT WARTOÅšCI”

 

Projekt grantowy  „Nikomu nie żal starych kobiet” finansowany z Programu "Obywatele, Równość, Prawa i WartoÅ›ci" (Citizens, Equality, Rights and Values) realizowany  w ramach  projektu „Wzmacniamy EuropÄ™ SPLOTowymi wartoÅ›ciami”.

Projekt ma na celu podniesienie Å›wiadomoÅ›ci praw podstawowych wÅ›ród kobiet w wieku 60 lat i wiÄ™cej, jak również wÅ›ród osób, które stanowiÄ… ich najbliższe otoczenie. Seniorki należą do osób zagrożonych podwójnÄ… dyskryminacjÄ… - ze wzglÄ™du na pÅ‚eć (jako kobiety) i wiek (jako osoby starsze). Chcemy, aby kobiety z tej grupy wiekowej byÅ‚y bardziej Å›wiadome swoich praw i wiedziaÅ‚y, jak je egzekwować.

Przyjęte kierunki działań projektu:

1. Promocja wartoÅ›ci Unii Europejskiej: Jednym z gÅ‚ównych zaÅ‚ożeÅ„ projektu jest promowanie wartoÅ›ci, na których opiera siÄ™ Unia Europejska, takich jak demokracja, równość, prawa czÅ‚owieka czy solidarność, szczególnie wÅ›ród kobiet 60+. Poprzez różne dziaÅ‚ania edukacyjne i informacyjne, pragniemy wzmocnić poczucie przynależnoÅ›ci do spoÅ‚ecznoÅ›ci europejskiej oraz zrozumienie korzyÅ›ci wynikajÄ…cych z bycia jej częściÄ….

2. Edukacja na temat Karty Praw Podstawowych: Zintegrowane dziaÅ‚ania majÄ… na celu przekazanie wiedzy o Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej, dokumencie, który gwarantuje prawa i wolnoÅ›ci obywatelom. Organizowane bÄ™dÄ… warsztaty, seminaria i spotkania, podczas których uczestniczki dowiedzÄ… siÄ™, jakie prawa im przysÅ‚ugujÄ….

 3. Praktyczne zastosowanie praw w życiu codziennym: SzczególnÄ… uwagÄ™ chcemy zwrócić na to, jak wartoÅ›ci i prawa UE odnoszÄ… siÄ™ do konkretnych sytuacji, z którymi stykajÄ… siÄ™ kobiety 60+. Poprzez analizÄ™ casestudies, dyskusje i praktyczne ćwiczenia, uczestniczki projektu bÄ™dÄ… w stanie lepiej zrozumieć i docenić znaczenie tych praw w ich codziennym życiu.

4. PrzykÅ‚ady naruszeÅ„ praw i obrony przed nimi: Ważnym elementem projektu jest również wskazanie sytuacji, w których prawa podstawowe sÄ… Å‚amane oraz prezentacja sposobów obrony i reagowania na takie przypadki. DziÄ™ki temu kobiety 60+ bÄ™dÄ… wiedziaÅ‚y, jak postÄ™pować w sytuacji, gdy ich prawa zostanÄ… zagrożone lub naruszone. Wspomniane dziaÅ‚ania majÄ… na celu nie tylko podniesienie Å›wiadomoÅ›ci wÅ›ród kobiet 60+, ale także wzmocnienie ich pozycji w spoÅ‚eczeÅ„stwie, budowanie silniejszych wiÄ™zi z UniÄ… EuropejskÄ… oraz zachÄ™canie do aktywnego uczestnictwa w życiu spoÅ‚ecznoÅ›ci lokalnych i europejskich.

Miejsce realizacji projektu: Gdańsk i gminy wiejskie w woj.pomorskim

UdziaÅ‚ kobiet w zbiorowoÅ›ci osób 60+ w Polsce wynosi ok. 59% (https://stat.gov.pl); znaczna część z nich zamieszkuje w maÅ‚ych miasteczkach i na wsi. Raport komisji ekspertów dla Rzecznika Praw Obywatelskich "Sytuacja osób starszych w Polsce - wyzwania i rekomendacje" zwraca uwagÄ™ na znacznie gorszÄ… sytuacjÄ™ seniorek niż seniorów. Ubóstwo osób starszych to gÅ‚ównie ubóstwo kobiet, przede wszystkim jednoosobowych gospodarstw domowych. NierównoÅ›ci pogÅ‚Ä™biajÄ… siÄ™ z wiekiem. Gorsza sytuacja kobiet wynika z istniejÄ…cych nierównoÅ›ci na rynku pracy, jak i z regulacji w systemie emerytalnym, noszÄ…cych znamiona dyskryminacji poÅ›redniej oraz niższego wieku emerytalnego. Kobiety 60+ majÄ… znacznie wiÄ™ksze niż mężczyźni trudnoÅ›ci w znalezieniu pracy, która mogÅ‚aby poprawić ich sytuacjÄ™. Stawki ubezpieczeÅ„ sÄ… dużo wyższe, a kredyty trudno osiÄ…galne zarówno z uwagi na przewidywanÄ… dÅ‚ugość życia, jak i niskie przychody zdeterminowane przez pÅ‚eć. Stereotypy spoÅ‚eczne wyznaczajÄ… kobietom 60+ czÄ™sto niechciane role opiekunek wnuków lub obÅ‚ożnie chorych osób w rodzinie, okreÅ›lajÄ… " wÅ‚aÅ›ciwy" styl ubierania siÄ™ i zachowywania siÄ™. FunkcjonujÄ… stereotypowe negatywne wizerunki starszych kobiet naruszajÄ…ce godność osobistÄ… jak np. "zÅ‚ej teÅ›ciowej" lub "moherowego beretu", upokarzajÄ…ce i oÅ›mieszajÄ…ce. Wiele kobiet 60+ nie uÅ›wiadamia sobie, iż Å‚amane sÄ… ich prawa podstawowe, a nawet - że takie prawa posiada. Wiele osób nie wie, że istnieje "Karta praw podstawowych". Pomimo bardzo dużego wkÅ‚adu kobiet 60+ w różne aspekty życia spoÅ‚ecznoÅ›ci wiejskiej, sÄ… one czÄ™sto marginalizowane. Mimo naruszeÅ„ ich godnoÅ›ci, wynikajÄ…cych z dyskryminacji ze wzglÄ™du na wiek i pÅ‚eć oraz doÅ›wiadczanej przemocy (psychicznej, ekonomicznej i fizycznej), wiele z nich uznaje takÄ… sytuacjÄ™ za "normalnÄ…" lub "przypisanÄ… im przez los". Polityka spoÅ‚eczna niektórych gmin traktuje starsze kobiety jako obciążenie, nie dostrzega ich potencjaÅ‚u. Projekt uÅ›wiadamia tej grupie kobiet ich prawa oraz wspiera je w dochodzeniu do peÅ‚nej podmiotowoÅ›ci w spoÅ‚ecznoÅ›ci.

DziaÅ‚ania  w ramach projektu:

1. Spotkania kobiet 60+ w gminach objętych projektem - zostaną na nich zaprezentowane cele projektu i związek codziennego życia z wartościami UE i prawami podstawowymi. Prezentacja Karty Praw Podstawowych.

2. Szkolenia/warsztaty (2 dni) - przeznaczone dla lokalnych liderek grup 60+ (ok.16 osób), wskazanych na wczeÅ›niejszych spotkaniach. Podczas szkolenia liderki bÄ™dÄ… szczegóÅ‚owo zaznajamiać siÄ™ z  wartoÅ›ciami UE  i poznajÄ… KartÄ™ Praw Podstawowych wraz z praktycznymi implikacjami i odniesieniami aktualnej sytuacji. BÄ™dÄ… też peÅ‚nić funkcjÄ™ integracyjnÄ….

3. Doradztwo ekspertów - w przypadku wÄ…tpliwoÅ›ci lub zaistniaÅ‚ego problemu z zakresu projektu, liderki bÄ™dÄ… mogÅ‚y zwrócić siÄ™ do ekspertów o pomoc lub konsultacjÄ™ w formie telefonicznej, spotkania on-line  lub osobistego w zależnoÅ›ci od potrzeb.

4. Animacja wydarzeÅ„ - tworzenie sytuacji twórczych, w których kobiety 60+ bÄ™dÄ… zaproszone do refleksji i wypowiedzi na temat wartoÅ›ci UE i praw podstawowych w ich życiu. Rodzaje aktywnoÅ›ci zostanÄ… wybrane przez liderki,wÅ›ród propozycji wystawa, filmik na TikTok , stworzenie piosenki promujÄ…cej prawa podstawowe, konkurs literacki

 5. Kampania promocyjna w mediach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych - uwzglÄ™dnione zostanÄ… Facebook, Twitter, Instagram, TikTok. W realizacjÄ™ kampaniizostanÄ… wÅ‚Ä…czone uczestniczki.

 6. strona www - bÄ™dÄ… na niej umieszczone materiaÅ‚y merytoryczne dot. wartoÅ›ci UE i praw podstawowych, aktualnoÅ›ci z przebiegu projektu.

Rezultaty: podniesienie Å›wiadomoÅ›ci praw podstawowych i problemów z ich realizacjÄ… w grupie docelowej kobiet 60+, podniesienie Å›wiadomoÅ›ci praw podstawowych kobiet 60+ w ich otoczeniu. UÅ›wiadomienie sobie istnienia praw podstawowych, ich prawnego wymiaru i faktu, że obowiÄ…zujÄ… one także dla przedstawicielek grupy docelowej kobiet 60+ bÄ™dzie trwaÅ‚Ä… zmianÄ… w Å›wiadomoÅ›ci nie tylko bezpoÅ›rednich uczestniczek lecz także ich otoczenia, co w wymiarze spoÅ‚ecznym pociÄ…gnie za sobÄ… zmianÄ™ zachowaÅ„: wiÄ™kszÄ… asertywność kobiet 60+ i zmniejszenie liczby przypadków nieÅ›wiadomego Å‚amania ich praw ze strony otoczenia, a takżezmieni spoÅ‚ecznÄ… reakcjÄ™ na takie przypadki. PróbÄ™ czasu przetrwa także powstaÅ‚a w trakcie projektu sieć kontaktów, które bÄ™dziemy wykorzystywać realizujÄ…c inne projekty dotyczÄ…ce osób starszych i kobiet.

Program finansowany jest przez UniÄ™ EuropejskÄ…. Wyrażone opinie i poglÄ…dy sÄ… wyÅ‚Ä…cznie poglÄ…dami autora (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlajÄ… poglÄ…dy Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. Ani Unia Europejska, ani organ przyznajÄ…cy finansowanie nie mogÄ… ponosić za nie odpowiedzialnoÅ›ci.

Załączniki: