O projekcie

Uczymy się razem

W dniach 19.06 – 26.06.2016 r. w Gdańsku przebywała grupa dzieci Polonii ukraińskiej (w wieku 12 -16 lat) z Towarzystwa  Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Oddział w m. Sądowa Wisznia uczestnicząc w projekcie „Uczymy się razem”.

Cele projektu były następujące:

- stworzenie uczestnikom możliwości do poznania życia we współczesnej Polsce i nauki w polskiej szkole

- nawiązanie przez uczestników kontaktów z polskimi rówieśnikami, wspólny udział w zajęciach szkolnych i warsztatach pozalekcyjnych, poznanie życia rówieśników z Trójmiasta

- poznanie przez uczestników Trójmiasta (Gdańsk, Sopot, Gdynia),  jego ważnych historycznie i kulturowo miejsc


W tym czasie na Ukrainie były już wakacje, a w Polsce rok szkolny dopiero zbliżał się do końca, co pozwoliło na zorganizowanie wspólnych zajęć lekcyjnych, wycieczek edukacyjnych oraz wspólne spędzanie czasu wolnego z rówieśnikami z Trójmiasta (m.in.uczniowie Gimnazjum nr 24 i III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej w Gdyni). Ponadto polonijni uczestnicy odbyli wędrówkę śladami historii w Trójmieście, odwiedzili Główne Miasto w Gdańsku (ul.Długa i Długi Targ, Dwór Artusa, nabrzeże Motławy, Ratusz Głównego Miasta), Bazylikę Mariacką i Muzeum Morskie. Wolny czas spędzali na spotkaniach integracyjnych z rówieśnikami, poznając dzięki temu życie polskiego nastolatka i nawiązując osobiste kontakty z rówieśnikami z Trójmiasta.
Mimo iż lato w tym roku nas nie rozpieszcza, podczas kilku dni pobytu była wspaniała pogoda i można było spędzić trochę czasu na plaży. Pożegnanie po tak krótkim pobycie było trudne, ale…. koniec wakacji nie oznacza końca kontaktów - będą one kontynuowane poprzez spotkania w wirtualnej przestrzeni (za pośrednictwem Skype’a, na FB itp.).
Do zobaczenia w przyszłym roku!


Projekt „Uczymy się razem” jest współfinansowany przez Fundację Odra – Niemen w ramach regrantingu ze środków Senatu RP